niedziela, 24 kwietnia 2011

fluidity discussions

Linda na czerwcowej plytce 04 opisuje dosc dokładnie całą koncepcję fluidity. Symulacje pozwalaja zrozumiec jak siedziec i dlaczego ruszac sie z koniem, a także dlaczego nie powinno sie jezdzic w pozycji klasycznej i westernowej. Niezwykle ciekawa jest teoria roznic miedzy koniem jezdzonym przez kobiety i mezczyzn. U mężczyzn dolna czesc kergoslupa idzie do przodu u kobiet do tylu. Odbijajac to na grzbiecie konia , koń 'mężczyzny' powinien byc prawidlowy, kobiety blokuje nogi, jest wyklebiony i nosi ogon wyzej. Kobiety według tej teorii musza nauczyc sie wypychac miednice przy zachowaniu luzu, mezczyzni majac te pozycje musza oduczyc sie napinania i sciskania konia...
Kolejna ciekawa teoria dotyczy 'wyprostowanie' konia. Zakładając , że my siedzimy ok , koń nadal moze miec mniej wyrobione mieśnie grzbietu z ktorejs strony i blokowac sie. My siedzac teoretycznie ok, blokujemy mu zebra bo opadamy razem z siodlem na tę stronę. Jak temu zaradzic? Znaleźć tak zwany relatywny srodek z pomocą np. szwa w spodniach. Siadamy wtedy tam gdzie idzie kregoslup , a co za tym idzie siedzimy 'krzywo' dla osoby patrzacej z zewnatrz. Dzieki temu odblokowujemy konia i pozwalamy na rozwiniecie miesni. Kon sie 'naprostowuje'. Gdy koń wpada łopatką powinnismy usiąść do wewnątrz aby go odblokować.

piątek, 22 kwietnia 2011

Smutne wieści





Wczoraj został uśpiony dziadek Dody, ogier Pamir av Rabbelugn. Był wspaniałym koniem, o wielkim sercu, kochającym ludzi nawet , gdy działa mu się krzywda. Był pierwszym ogierem z ktorym chodziłam w ręku przy klaczach na kantarze. Nie zapomnę jazd w teren i wiecznego caplowania, nieważne jak był zmęczony. Koń odważny , dający super potomstwo i galopujący do ostatnich sił. Stan jego zdrowia wymagał podjęcia tej decyzji. Do ostatniego dnia pokazywał charakter i siłę araba. Cieszę się , że jestem w posiadaniu klaczy, ktora ma jego geny. wykazuje sie spokojem, cieprliwością i odwagą oraz posłuszeństwem.

czwartek, 21 kwietnia 2011

seminarium kopytne cz1.


Wreszcie znalazłam chwilę i natchnienie żeby wrzucic informacje pozyskane na seminarium prowadzonym przez Nic Baker i Sarah Braithwaite.
To kopyto jest absolutnie zdrowe i udowadnia, że zdrowe kopyto nie musi wyglądać ładnie tylko działać. Gdy kopyto Jack'a wygląda 'ładnie' koń kuleje.

Czym jest zdrowe kopyto?
- daje ochronę
- szybkość na długich dystansach
- amortyzację
Za amortyzację odpowiada piętka, strzałka i chrząstki k
opytowe ( chrząstki powinny być wypełnione i możliwe jest ich wymacanie )

Gdy koń nie staje prawidłowo, czyli od piętki , obciąża ścięgno zginacza głębokiego.

Nie jest konieczne werkowanie tylko danie szansy kopytu na poprawę.
Gdy koń ma bolesny spód kopyta na rentgenie często widać zmiany w ścięgnie i problemy z więzadłami bocznymi.

Żywienie
Istnieją 3 aspekty wpływające na zdrowie konia. Niezwykle ważne jest zapamiętanie tego :
Werkowanie stanowi JEDYNIE 10% sukcesu i jest większe prawdopodobieństwo, że zrobimy go nieumiejętnie i zaszkodzimy, niż że będzie dobrze. Lepiej jest nie werkować w ogóle jeśli pozostałe 2 warunki są spełnione. Są to ruch po odpowiednim podłożu (takim, żeby koń chodził wygodnie, a nie go forsowało) oraz DIETA.

Skąd się biorą problemy???

- obfita trawa bez ograniczeń
- cukrowe, przetwarzane pasze z olejem
- zbyt mało witamin i minerałów
- zdeptana trawa niezbilansowana pod względem minerałów
- niezbilansowana sianokiszonka lub siano
- zbyt dużo żelaza
Gdy jest zbyt dużo żelaza organizm nie może go wydalić i jest w wątrobie. Zaburza jej działanie i oczyszczanie organizmu.
Żywienie ma niezaprzeczalny wpływ na wrażliwość kopyt, połączenie puszki kopytowej, chrząstki kopytowe! Ma wpływ na ogólne zdrowie , optymalne zdrowie daje zdrowe kopyta.

środa, 20 kwietnia 2011




Tym razem lewe nogi Dody. Mam nadzieje ze kuracja mineralami i wyłączenie owsa zdziala cuda....




Doda. Lewe tył i przód. U niej widać WSZYSTKO.



I znow Daktyl tym razem tyl i przod.Jasniejsza linia jest linia rozpoczecia suplementacji magnezem

bez kopyt nie ma konia





Zakupiłam minerały i przyszly z niezsamowita predkoscia. Wyglada to niezle. Mam magnez , miedz, cynk, biotynę, lizynę i wit. E. Mysle ze to baza do rozpoczęcia suplementacji. Na razie dostana to rozmoczone z garstka owsa , a musze kupic wysłodki w tym tygodniu. Dodatkowo 3 razy w tygodniu jak jestem mielę siemię lniane zeby od razu podać. Wzięlam dopuszczalne ilosci minerałów bez badan siana i zrobilam mieszankę na 30 dni. Wyjdzie 15 dni pewnie na 2 konie. Mam zdjecia obu koni a jak obczaje program do zwalniania wideo to zamieszcze wideo z dzis, czyli ostatniego dnia bez suplementacji. I tak nieswiadomie dajac im Sukces magnez (gotowy suplement) spowodowalam widoczne zmiany w puszce. Wyraźnie , zwłaszcza u Dody zmienia sie kąt. Kopyta są obecnie w oplakanym stanie. Widać nadmiar owsa i brak wypuszczania. tragedia zwlaszcza u małej. Zobaczymy za tydzien. Porobię fotki i zamieszcze. Od góry widac lewy tył niżej przód

wtorek, 5 kwietnia 2011

Level 1 Program with Kissimmee Demo Horses

Rewelacyjny pokaz 7 gier w praktyce. Zwariowany koń wskakujacy ze strachu na ludzi w ciagu 1,5h oducza sie wszystkich tych zachowan. Uczy bezpieczenstwa z koniem i niepozwalania na zaognienie problemu. Dobry pokaz dla osob ktore uwazaja , że natural to tylko glaskanie konika. Z drugiej strony zły pokaz dla poczatkujących ktorzy nie maja wyczucia i kontroli nad swoimi fazami. Bardzo podoba mi się wyraźne pokazanie 'polite and passive persistance in a proper position" . Czasem nie wiem jak długo mam zachowywac taka pozycję z koniem z ktorym nie pracowalam i jest 'zepsuty' roznymi metodami. Fajnie widac jak kon mysli, gdy Pat prosi o dotkniecie pilki. Wczesniej prosil o przejscie miedzy beczkami potem o pilke, a kon wyraznie zastanawia sie czy to nie o beczki nadal chodzi. Wazna fraza , że kon nie jest jezdny bo zamiast odangazowywac natychmiast zad ,przyspiesza. Sprobuje tego z konmi ze stajni i zobaczymy czy bede miec efekty szybciej. Ostatnio gdy pracowalam z ogierkiem Dragonem zastosowalam podobna metode nieswiadomie i zaczelo skutkowac, natomiast widze ze moge kontynuowac duzo dluzej, az nie osiagne pelnego efektu.

DVD LEVEL 3 cz1

W trakcie kursu kopytnego odebrałam dlugo oczekiwane DVD. Pierwsze wnioski ktore sie nasuwaja to to, że sa bardzo krotkie. Zawieraja sporo waznych tresci i on line widzialam juz 2 razy jednak brak jest materialu. Tak jakby byly to tylko 'clues' . Poza tym powtarza sie duzo materialu ktory widzialam na Parelli Connect i savvy dvd. Sa jedynie inaczej uchwycone kamera. Dobrze powtarzac jednak dla kogos kto w kolko oglada ten sam material (jak ja) zeby wszystkie szczegoly wychwycic staje sie to nużące. Mam wrazenie , że idzie to w strone maksymalnego bezpieczenstwa, co mi sie podoba.
Podumowaujac on line - zwaracamy uwage na luz na linie i na jakosc wykonania. 7 gier przerabiamy podnoszac na wyzszy poziom. Friendly Game podnosimy uczac konia rozroznienia go od Driving i Porcupine. Ciekawy jest przyklad z labradorem i border collie. Labrador, jako przyjzane stworzenie podbiega na luzie , a border collie jako pies pasterski podkrada sie. Sprawdzamy wiec czy mozemy podbiec na luzie do konia i on odczyta to jako FG i nie ruszy sie. Sprawdzilam ze moge, choc Daktyl byl nieco zdziwiony. Kolejna to Jez z Friendly. Zarzucamy line z drugiej strony konia przez klode i kon ma stac. Dochodzimy do tylnych nog i kon ma nadal stac luzno. Lekko ciagniemy w swoja strone tylne nogi i kon ma isc za dotykiem....To nam wychodzi. Poza tym znalam to wczesniej tylko bardziej ekstremalnie. Z tego co pamietam Bernie pokazywal to na L1 w Krakowie. Zaczynamy wiec bawic sie na odleglosc. My dajemy luz na linie, kon ma go utrzymac bo inaczej jest mu niewygodnie. Waznym elementem jest yo-yo. Znajduje sie posrodku 7 gier. Inaczej wyglada Driving konia w kierunku czegos a inaczej yoyo (driving kieruje, przy yoyo kon ma isc do nas i od nas, lub wolniej i szybciej) . Nalezy zwracac uwage zeby bylo proste. Podprowadzamy konia do przeszkod, od przeszkód i przed przeszkody, potem przez. Zawsze na wprost.